اخبار شرکت پایاب زمزم

مرحله دوم از برنامه اصلاح کابلهای پل جزیره کارون آغاز شد

پل کابلی جزیره کارون در سال گذشته تحت انجام اصلاحاتی (نظیر جایگزینی کابلهای پاره شده و گیردار کردن پایلون) قرار گرفت.  ادامه این عملیات (به دلیل پر شدن سقف قرارداد) به سال جاری موکول شد.  جایگزینی برخی دیگر از کابلها و بازدید سایر کابلها و انکراژ مربوطه در این مرحله به انجام خواهد رسید.

خرداد ماه سال 1403

قرارداد علاج بخشی و اصلاح پل کابلی شوشتر به پایاب زمزم واگذار شد

پل کابلی شهر شوشتر که اولین پل کابلی اجرا شده در کشور است به دلیل سرویس دهی طولانی مدت و بروز برخی رفتارهای غیر عادی نیاز به بازرسی و ترمیم و اصلاح دارد.  با توجه به سابقه شرکت پایاب زمزم در امر تامین مصالح و اجرای پلهای کابلی، این قرارداد به شرکت پایاب واگذار شد.  عملیات مورد نظر شامل بازدید کلیه انکراژها و لوله ها و نیز تغییر برخی دمپرها و جداسازهای اصطکاکی و تعیین نیرو در کابلهای پل می باشد.

خرداد ماه سال 1403

ابزاربندی و پایش سازه نوار نقاله شماره 2 معدن مس سرچشمه آغاز شد

سازه در بر گیرنده نوار نقاله شماره 2 معدن مس سرچشمه که دارای 155 متر طول، 6 متر عرض و 32 متر بلندی از سطح زمین است سازه ای عظیم و خرپایی است.  سرعت بالای عبور نوار نقاله و سنگهای معدنی از روی آن و لزوم تداوم عملیات نوار برای تامین خوراک پیوسته کارخانه لزوم پایش سازه نوار را که تحت تاثیر نیروهای استاتیکی و دینامیکی قرار دارد را گوشزد کرده است.  در این راستا قراردادی با شرکت پایاب زمزم برای نصب تعدادی ابزار دقیق استاتیکی و دینامیکی منعقد گردیده است. داده های تولید شده از این ابزارها در اطاق خاصی جمع آوری و ذخیره شده و بصورت وایرلس به اطاق کنترل مرکزی ارسال می شود.  نرم افزاری نیز تهیه خواهد شد که بصورت آنلاین هرگونه بروز خرابی در المانهای سازه را به مدیریت اعلام می کند.

اردیبهشت ماه سال 1403

عملیات نصب چرخش سنج در پایش پل چالوس

تعداد 10 عدد چرخش سنج دیجیتال با سنسورهای الکترونیکی  به همراه لاگر مربوطه در انتهای سال 1402 جهت پایش ستونهای پل ورودی شهر چالوس توسط شرکت پایاب زمزم تامین شد و عملیات نصب ابزار در فروردین ماه 1403 انجام گرفت. پس از نصب چرخش سنجها، کابلهای ابزار به سمت ترمینال باکس ها هدایت شده و قرائت آنها در این محل به سادگی انجام می پذیرند.

فروردین ماه سال 1403

تامین متر همگرایی برای شرکت سد و تونل آریانا

شرکت سد و تونل آریانا برای یکی از پروژه های خارج از کشور خود اقدام به خرید یک عدد دستگاه متر همگرایی سنجی از شرکت پایاب زمزم نمود.   دستگاه مذکور در اسفند ماه 1402 تحویل شرکت مربوطه شد.

اسفند ماه سال 1402

تامین ترک نگار تارمرتعش و لاگر قرائت سنسورهای تارمرتعش برای سد دز

شرکت تولید و بهره برداری از سد دز به منظور انجام پایش بر روی سازه بتنی سد و صخره های اطراف آن اقدام به خرید برخی ابزار دقیق نمود.  این ابزارها شامل ترک نگارهای تارمرتعش و لاگر قرائت مربوطه می باشد که کلیه درخواستها در اسفند ماه 1402 تحویل پروژه شد.  مقرر شده است تا با خرید و استقرار یک دستگاه اتوماتیک جمع آوری داده و استفاده از سیستم انتقال وایرلس، داده های برداشت شده به اطاق مرکزی پایش انتقال یابد.  عملیات نصب ابزارهای فوق الذکر در فروردین ماه 1403 به انجام خواهد رسید.

اسفند ماه سال 1402

تامین دستگاه ترازیاب سطح آب و نشست سنج مغناطیسی برای سد مارون

شرکت تولید و بهره برداری از سد مارون جهت جایگزینی و تکمیل برخی از ابزار دقیق سد مارون اقدام به خرید دستگاه ترازیاب سطح آب، دستگاه نشست سنج مغناطیسی و دستگاه لاگر قرائت سنسورهای تار مرتعش (VW) نموده است.  این مجموعه ابزار مطابق مشخصات درخواستی کارفرما تولید و در اسفندماه تحویل پروژه گردید.

اسفند ماه سال 1402

تامین دستگاه ترازیاب سطح آب برای سد کارون 3

بهره بردار سد کارون 3 برای تعیین تراز آب در تعدادی از گمانه ها و چالهای خود اقدام به تهیه یک دستگاه ترازیاب سطح آب از شرکت پایاب زمزم نمود.  این دستگاه در بهمن ماه حویل پروژه گردید.

بهمن ماه سال 1402

تامین ابزار دقیق برای پایش تونل شماره 31 آزاد راه تهران – شمال

شرکت جنرال مکانیک به منظور پایش تونل شماره 31 در آزاد راه تهران – شمال اقدام به تهیه تعدادی نیروسنج 80 تنی الکتریکی، اکستنسومترهای 3 نقطه ای و چهار نقطه ای به همراه یک عدد دستگاه جامع قرائت پرتابل تولید شرکت پایاب زمزم نمود.  ابزارهای مورد نظر به دلیل اهمیت نصب سریع، طی مدت 5 روز تولید و آماده تحویل به پروژه گردید.

بهمن ماه سال 1402

تامین بارسنجهای الکتریکی در پایش تاندونهای عملیات گودبرداری

شرکت ژئومحیط پارس در ادامه عملیات گودبرداری خود در یکی از مناطق شهر تهران به منظور پایش مقدار نیرو در تاندونهای کابلی خود اقدام به تهیه تعدادی بارسنج 80 تنی از شرکت پایاب زمزم نمود.  این بارسنجها در بهمن ماه تولید و تحویل پروژه گردید.

بهمن ماه سال 1402

عملیات پیش تنیدگی عرشه بتنی پل بزرگ آزادراه شمالی کرج

پل بزرگ آزاد راه کنارگذر شمالی کرج، بر روی رودخانه کرج و در نزدیکی پل بیلقان در حال احداث می باشد.  این پل عظیم که دومین پل بزرگ ایران خواهد بود، قرار است تبدیل به نماد کلان شهر کرج شود.  این پل کابلی که دارای یک دهانه بزرگ میانی به طول 173 متر و دو دهانه کناری به طول 97 متر می باشد بر روی دو پایه بلند 70 و 88 متری استقرار می یابد.  پس از بالابری قالب ساخت عرشه (شاریو) توسط شرکت پایاب زمزم و تکمیل مونتاژ قالب، عملیات ساخت عرشه توسط شرکت آذران و عملیات پیش تنیدگی پل توسط شرکت پایاب زمزم و توسط قریب به 20 نفر پرسنل اجرایی در دیماه آغاز شد.  عملیات پیش تنیدگی شامل نصب داکتهای فولادی، انکربلاکهای پیش ساخته، نصب کابلهای فولادی و اعمال کشش به آنها و سپس تزریق داکتها جزء شرح خدمات پیش تنیدگی جاری است. پیش بینی می شود کل ساخت عرشه پل 14 ماه به طول انجامد.

دی ماه سال 1402

تامین ابزار دقیق تکمیلی در پایش تونل انتقال آب جاجرود

به دنبال تامین تعدادی ابزار شامل سلولهای فشار سنج و کرنش سنجهای بتن به پروژه تونل انتقال آب جاجرود، به منظور ادامه بررسی ها، تعداد جدیدی از این ابزارها مجددا درخواست و تحویل پروژه گردید.

دی ماه سال 1402

پایش ترک های سنگی توسط ترک نگارهای تار مرتعش در سد دز

سد دز که یکی از قدیمی ترین سدهای ایران است اخیرا جهت پایش برخی ترکهای موجود در سنگهای اطراف بدنه، اقدام به تهیه 14 عدد ترک نگار تک بعدی تار مرتعش و لاگر مربوطه از شرکت پایاب زمزم نموده است.  ابزار های مربوطه هم اکنون آماده نصب در محلهای مورد نظر کارفرما می باشد.

آذر ماه سال 1402

پایش یکی از تونلهای قطعه 2 آزاد راه تهران – شمال

شرکت جنرال مکانیک در یکی از تونلهای دردست اجرای خود در قطعه 2 آزاد راه تهران – شمال تعداد 2 عدد متر همگرایی سنج، 3 عدد اکستنسومتر و یک عدد لاگر قرائت از شرکت پایاب زمزم تهیه کرده است.  عملیات نصب پینهای متر همگرایی و نصب اکستنسومترها تا ماه دی به اتمام خواهد رسید.

آذر ماه سال 1402

آزاد سازی دو عدد کابل Cable Crane در سد کارون 4

دو عدد کابل بلند موسوم به Cable Crane که در سد بتنی کارون 4 برای مرحله بتن ریزی ساخت بدنه سد مورد استفاده قرار گرفته بودند توسط شرکت پایاب زمزم با موفقیت آزاد و بر روی زمین استقرار یافت.  این کابلهای بلند که 97 میلیمتر قطر دارند با نیروی 180 تن تحت کشش بوده که توسط دو عدد جک 400 تنی بصورت سنکرون تحت کشش و آزاد سازی قرار گرفتند.  این عملیات که قبلا توسط یک شرکت آلمانی انجام شده بود اینبار با موفقیت توسط متخصصین شرکت پایاب زمزم با کسری از هزینه های قبل انجام پذیرفت.  مقرر است در مرحله بعد این کابلها توسط پایاب زمزم در سد خرسان 3 مجددا نصب و تحت کشش قرار گیرند.

آذر ماه سال 1402

تامین ابزار دقیق برای شبکه توری باغ پرندگان

باغ پرندگان که در شرق تهران و در بزرگراه شهید بابایی احداث شده است دارای شبکه توری فلزی عظیمی است که بر روی دره بزرگی مستقر شده و زیستگاه پرندگان زیادی شده است.  این سازه توری فلزی، بر روی شبکه ای از کابلهای فولادی قطور قرار گرفته است.  وزن کل این شبکه توری بر روی تعدادی ستون بلند فلزی انتقال می یابد.  برای پایش کرنش در کابلها و کنترل انحراف ستونهای مربوطه، تعداد  4 عدد کرنش سنج تار مرتعش و 4 عدد چرخش سنج دو محوره دیجیتال و 1 عدد دیتالاگر مربوطه توسط شرکت پایاب زمزم تولید و تحویل پروژه گردید.  عملیات نصب و راه اندازی سیستم در ماه آذر به انجام خواهد رسید.

آبان ماه سال 1402

تامین تاندونهای کابلی در Cariage Way سد خرسان 3

سازه Cariage Way  در سد خرسان در محلی قرار دارد که مشرف به آن توده ای خرد شده با پتانسیل حرکت قرار دارد.  برای اطمینان از پایداری این توده و عدم آسیب به سازه Cariage Way  مقرر شده که تعداد 210 عدد تاندون کابلی به طول 12 متر در آن نصب و تحت کشش قرار داده شود.  تامین تاندونها و نصب و کشش آنها به شرکت پایاب زمزم سپرده شده است.

آبان ماه سال 1402

تامین چرخش سنج برای پایش پل چالوس

تعداد 10 عدد چرخش سنج دیجیتال با سنسورهای الکترونیکی  به همراه لاگر مربوطه جهت پایش ستونهای پل ورودی شهر چالوس توسط شرکت پایاب زمزم تامین شد.  عملیات نصب ابزار در شرف انجام است و پس از نصب، کابلهای ابزار به سمت ترمینال باکس ها هدایت شده و قرائت آنها در این محل به سادگی انجام می پذیرند.

مهر ماه سال 1402

تامین و نصب تاندونهای کابلی در سازه Fix Point سد خرسان 3

سد خرسان 3 یکی از سدهای بتنی بلند کشور است که در حال ساخت می باشد.  عملیات بتن ریزی بدنه این سد توسط جرثقیل کابلی موسوم به Cable Crane  انجام خواهد شد.  کابلهایی که کالسکه حمل بتن را حمل می کنند از یکطرف به سازه Fix Point متصل بوده و از سمت دیگر دره به Cariage Way  اتصال متحرک دارد.  سازه بتنی  Fix Point  به کمک 12 عدد تاندون بلند 30 متری متشکل از 6 استرند فولادی 0.6 اینچی به کوه دوخته می شود.  تامین ایت تاندونها و نصب و کشش آنها توسط شرکت پایاب زمزم در حال انجام است.

مهر ماه سال 1402

عملیات بالابری شاریوی پل بزرگراه شمالی کرج

هر قالب با تعداد 4 عدد جک هیدرولیک و به کمک 4 دسته کابل 5 رشته ای بالابری شد.  در حین عملیات بالابری قالب ها، افقی ماندن آنها توسط یک عدد چرخش سنج الکترونیکی دو محوره ساخت پایاب زمزم با دقت 0.001 درجه مورد بررسی و کنترل قرار گرفت. عملیات بالابری 4 عدد قالب در طی یک ماه زمان انجام و همه قالبها با دقت در محل خود مستقر شدند.

شهریور ماه سال 1402

عملیات آزادسازی کابل Cable Crane در سد کارون 4

روش معمول در بتن ریزی سد ها، استفاده از کابلهای بلند موسوم به Cable Crane است که بین دو دره نصب شده و بسکت های بتن بر روی آنها حرکت طولی می کنند. یک انتهای این کابلها فیکس و سمت دیگر آن بر روی ریلهایی قابل حرکت قرار دارد.  بدین ترتیب امکان بتن ریزی در X وY های مختلف فراهم می شود.   این کابلها عموما دو عدد بوده و بسیار قطور و قوی هستند و تحت کشش زیادی قرار دارند.  پس از اتمام عملیات بتن ریزی، میتوان این کابلها را آزاد و در سایر پروژه ها مورد استفاده قرار داد.  عملیات آزاد سازی کابلهای Cable Crane در سد کارون 4 و نصب مجدد آن در سد خرسان 3 به شرکت پایاب زمزم سپرده شده است.  مقدمات آزاد سازی کابل انجام شده  و این کار در طی دو هفته به اتمام خواهد رسید.

تیر ماه سال 1402

تامین ابزار دقیق برای پایش تونلهای قطعه 2 آزاد راه تهران – شمال

به منظور پایش تونلهای شماره 27و 31 آزاد راه تهران – شمال که در قطعه شماره 2 این مسیر واقع شده است، شرکت دی اقدام به تهیه تعدادی کشیدگی سنج با هد الکتریکی و لاگر قرائت مربوطه از شرکت پایاب زمزم کرده است.  مقدمات حفر چالهای مربوطه در حال انجام است تا نصب ادوات مذکور به زودی انجام پذیرد.

تیر ماه سال 1402

ابزاربندی ساختمانهای مجاور متروی قم

برخی ساختمانهای مجاور متروی قم پس از انجام حفاریها دچار آسیب دیدگی شده اند.  میزان آسیب در برخی ساختمانها قابل توجه بوده است.  یکی از این موارد توسط 10 عدد ترک نگار تک بعدی و 3 عدد چرخش سنج دو بعدی در حال رفتارنگاری و پایش توسط شرکت پایاب زمزم است.  این عملیات در خرداد ماه آغاز شد و مقرر است تا مدتی ادامه یابد تا روند توسعه (یا عدم تغییر) وضعیت ترکها و حرکتهای ساختمان زیر نظر قرار گیرد.

خرداد ماه سال 1402

تعمیر پل کابلی جزیره کارون در اهواز

به دلیل آسیب دیدگی تعدادی از کابلهای پل کابلی جزیره واقع در شهر اهواز، پروژه ای توسط شهرداری اهواز مبنی بر تعویض کابلهای آسیب دیده و بازدید از کلیه کابلهای پل تعریف شد.  مقرر شد در این پروژه ضمن تعویض کابلهای آسیب دیده، سلامت کلیه کابلهای پل مورد بازدید قرار گرفته و مجددا نیروی کابلها تنظیم شده و پایلونها به حالت شاقولی در بیایند.  شرکت پایاب زمزم با توجه به سوابق اجرایی زیاد در زمینه احداث پلهای کابلی بصورت ترک تشریفات از طرف شورای شهر و شهرداری برای انجام این پروژه انتخاب گردید.  عملیات فوق در انتهای سال 1401 آغاز و طی دو ماه کاری با موفقیت به اتمام رسید.

اردیبهشت ماه سال 1402

تامین عمق یاب سطح آب 300 متری

جهت تعیین تراز سطح آب در چالهای پروژه سد کارون 3، یک عدد عمق یاب با 300 متر کابل مدرج ساخته و تحویل کارفرما (شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون 3 برقابی) گردید.  با توجه به طول بلند کابل مورد نیاز، سعی در سبک سازی قرقره شد تا حمل و نقل این ابزار آسان گردد.  با مکانیزم ساخته شده و اصلاحی که در ساختار قرقره های استاندارد اعمال شد، وزن مجموعه ساخته شده به 7 کیلوگرم محدود شد

اردیبهشت ماه سال 1402

تامین کشیدگی سنج و لاگر پرتابل

تعداد شش عدد کشیدگی سنج  3 نقطه ای با طول 10 متر به همراه هد الکتریکی جهت پایش یکی از تونلهای  شرکت دی  واقع در آزاد راه تهران – شمال ساخته شد. جهت قرائت این ابزارها، یک عدد لاگر پرتابل تک کاره نیز تامین شده است.

فروردین ماه سال 1402

نصب ترک نگار و چرخش سنج روی دیواره بتنی در ورودی به آزادراه تهران – شمال

دیواره بتنی بلندی که در زیر عوارضی ورودی به آزادراه تهران – شمال قرار گرفته است دارای ترکی است که نظر بهره بردار را به خود جلب کرده و جهت حصول اطمینان از عدم حرکت فزاینده و پیش رونده آن اقدام به نصب یک عدد ترک نگار سه بعدی الکتریکی و یک عدد چرخش سنج سه محوره دیجیتال نمود.  تامین و نصب این ابزارها توسط شرکت پایاب زمزم صورت پذیرفت و دستگاه لاگر لازم برای قرائت ابزارهای فوق نیز تحویل کارفرمای پروژه گردید.

اسفند ماه سال 1401

عملیات تنش سنجی به روش جک مسطح در معدن انگوران

به عنوان بخشی از کنترل روش استخراج در بخش زیرزمینی معدن انگوران، در 3 نقطه از تونلهای زیرزمینی این معدن عملیات تنش سنجی برجا انجام شد.  روش آزمایش بر اساس روش جک مسطح (Flat jack) بوده و در آن هم در سقف تونل و هم در دیواره آن تنش سنجی صورت پذیرفت.  همچنین اقدام به نصب دو عدد ترک نگار سه محوره با سنسورهای الکتریکی تار مرتعش (Vibrating Wire) نیز گردید.  با توجه به مقادیر تنش ثبت شده در این نقاط، بخش دفتر فنی میتواند اقدام به بهینه نمودن عملیات نگهداری در این معدن نماید.

اسفند ماه سال 1401

تامین ابزار دقیق برای رفتار نگاری تونل 24 در آزادراه تهران – شمال

تونل شماره 24 واقع در قطعه 2 آزادراه تهران – شمال واقع شده است.  در این نقطه که چند تونل از روی یکدیگر عبور میکنند، نیاز به پایش جهت اطمینان از کافی بودن سیستم تحکیم می باشد.  شرکت پارس گستر کیان پاد اقدام به تهیه 9 دستگاه بارسنج+ 9 دستگاه کشیدگی سنج+ یک دستگاه لاگر پرتابل از شرکت پایاب زمزم نمود و هم اکنون دستگاههای نصب شده در حال تولید داده می باشند.

بهمن ماه سال 1401

عملیات ترمیم پل کابلی جزیره کارون در شهر اهواز

پل ترکیبی جزیره کارون،  جزیره زیبای تفریجی کارون را به شهر اهواز متصل می نماید.  این پل بصورت ترکیبی از قوسهای فلزی و کابلهای 12 رشته ای طراحی شده است.  متاسفانه طی چند مورد بارگذاری خارج از ظرفیت بر روی این پل، تعدادی از کابلهای آن پاره شده و پل را دچار مخاطراتی نموده است.  قرارداد ترمیم کابلها و تعویض بخشهای آسیب دیده آن و رگلاژ مجدد نیرو در تمام کابلهای پل به شرکت پایاب زمزم محول گردید.  این عملیات در طی یک ماه انجام که در اسفند ماه 1401 به اتمام خواهد رسید.

بهمن ماه سال 1401